Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych salonów w Rzeszowie
poprzez stronę www, telefonicznie, e-mailem oraz osobiście.
Zapewniamy miłą i profesjonalną obsługę.
Serdecznie zapraszamy !!!
Od 01.12.2010 r. naszą stronę
odwiedziło
osób

AKTUALNOŚCI PROMOCJE KONTAKT

Powłoki i rodzaje szkieł

Oprawy korekcyjne i inne

Soczewki kontaktowe

Akcesoria i usługi

Wady wzroku

Test wzroku niedziela, 04 czerwca 2023 r.
SPRAWDŹ SAMODZIELNIE SWÓJ WZROK

Te trzy najprostsze testy pozwalają na zorientowanie się o wadzie wzroku do patrzenia w dal (przy oglądaniu telewizji, prowadzenia samochody, czy śledzenia wykładu na tablicy czy ekranie). Proszę jednak pamiętać, że w czasie dobierania pomocy wzrokowych przez fachowców używa się znacznie więcej testów i przyrządów niż można to sprawdzić na monitorze. Mamy nadzieję, że nikt kto naprawdę dba o swój narząd wzroku, nie będzie próbował po amatorsku korygować wad na podstawie tych testów.

Podczas wykonywania testów należy zasłonić lewe oko i badać prawe, a następnie zasłonić prawe i powtórzyć testy badając oko lewe.


Regularne badanie oczu przez specjalistę jest bardzo ważne. Między jedną a drugą wizytą możesz jednak samodzielnie sprawdzić swój wzrok za pomocą prostych testów. Zrób to teraz.

Test Snellena
Test badający widzenie z bliska (czerwono - zielony)
Test na astygmatyzm


TEST SNELLENA

Na czym polega test Snellena ?

Większość specjalistów stosuje do badania wzroku tablicę Snellena. Specjalista prosi o odczytanie znaków różnej wielkości i w ten sposób ocenia, jak pacjent widzi z daleka.

Na tablicy znajdują się litery ułożone w rzędach, od największej na górze, do najmniejszych na dole. U dołu tablicy jest linia 20/20 lub 6/6. Jeśli jesteś w stanie odczytać litery, które znajdują się w linii 20/20, oznacza to, że ostrość Twojego widzenia wynosi 20/20 bądź 6/6.
 
Co to jest widzenie 20/20 ?

20/20 to przeciętna, normalna ostrość widzenia. Czasem stosuje się nazwę 6/6. Wynik ten oznacza po prostu, że z odległości 20 stóp widzisz tak, jak może widzieć przeciętny człowiek. Wiele osób ma jednak lepszy wzrok niz 20/20.


A). TEST SNELLENA z wydrukiem testu.

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

1 - Wydrukuj Test Snellena
2 - Jeśli używasz soczewek lub okularów, załóż je
3 - Powieś kartkę na pozbawionej ozdób ścianie bez okien, na poziomie wzroku
4 - Stań lub usiądź w odległości 10 stóp, czyli 3 metrów od ściany
5 - Zakryj jedno oko
6 - Poczynając od samej góry, odczytuj na głos po kolei wszystkie litery
7 - Poproś przyjaciela, żeby odnotował najmniejszą linijkę, którą udało Ci się poprawnie odczytać
8 - W ten sam sposób zbadaj drugie oko

Plik z testem Snellena zapisany jest w formacie PDF. Aby go ściągnąć na swój komputer, potrzebny Ci będzie program Adobe Reader. Możesz go pobrać bezpłatnie tutaj.

Co oznacza wynik ?

Jeśli, patrząc obojgiem oczu, nie jesteś w stanie odczytać liter w linii 20/20, prawdopodobnie jest Ci potrzebna korekcja wzroku. Bez względu na wynik testu, warto regularnie badać swój wzrok u specjalisty.


B). TEST SNELLENA na monitorze.

Na monitorze o przekątnej 17" największe litery powinny mieć wysokości ~36 mm. Znaki ponad kreską powinny być czytane przez osoby z normalną ostrością wzroku z odległości 5 m. od monitora (Przy monitorze 15" można ogladać znaki z 4 m.). Mniejsze cyfry obok oznaczają ułamek ostrości wzroku uznanej za normę. Jeśli nie jesteś w stanie odczytac znaków znajdujących się tuż nad linią wymaga to zapisania się do okulisty lub optometrysty i dokładniejszego zbadania przyczyny.Tablica do testu SNELLENA (na monitorze)
TEST CZERWONO - ZIELONY

Test ten służy do określenia najlepszej korekcji sferycznej. W czasie oglądania czarnych pierścieni należy starać się o zauważenie, który z pierścieni jest bardziej czarny, czy ten na tle zielonym czy na czerwonym. Jeśli zauważymy figurę bardziej czarną na tle czerwonym świadczyć to może o wadzie krótkowzroczności, a jeżeli bardziej czarna wydaje się figura na tle zielonym to można podejrzewać nadwzroczność.Tablica do testu CZERWONO - ZIELONY
TEST NA ASTYGMATYZM

ASTYGMATYZM -polega na tym, że dla różnych południków gałki ocznej skupienie promieni światła następuje w różnej odległości od siatkówki. Najczęściej spowodowany jest niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki.

Możesz to ustalić w domu przy pomocy prostego testu.

Wszystkie promienie powinny być widoczne jako jednakowo czarne. Jeżeli tak nie jest i któreś kierunki są bardziej czarne i wyraźne,a inne jaśniejsze i zamazane występuje dużo prawdopodobieństwo wady astygmatycznej i potrzebne będzie zastosowanie korekcji soczewkami cylindrycznymi lub torycznymi.Tablica do testu na ASTYGMATYZMPolecamy
"KWAŚNIAK" Biuro Obrotu Nieruchomościami
Profesjonalna i kompleksowa obsługa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
strona www
Sprawdź samodzielnie
swój wzrok

Proponujemy prosty test ułatwiający wstępną diagnozę naszego wzroku.
zobacz więcej
Nasi partnerzy
Podkarpacki Bank Nieruchomości
System wymiany ofert pomiędzy pośrednikami zawierający oferty biur nieruchomości.
zobacz więcej
Podkarpackie Stowarzyszenie Pośredników i Doradców Rynku Nieruchomości
Informacje o Stowarzyszeniu.
zobacz więcej
www.esolina.pl
autor strony: martini.pl@interia.pl Copyright © 2007 All Rights Reserved www.kwasniak.net